Programme

COMPETITION SET SUBJECTS FOR 2020
Projected images – Differential focussing
Prints – At Home in Isolation

2020

JANUARY

6     PATAGONIA – FLOWERS & LANDSCAPE   Anne Johnson & John Wallington (EAF)

13    WHAT PHOTOS MEAN   Rod Bird (CACC)

20    PRINT COMPETITION 1   Judge: Dave Hipperson (CACC)

27    STUDIO PHOTOGRAPHY   Robin Edwards

FEBRUARY

3     MEMBERS EVENING  Before & After and Berlin

10    PROJECTED IMAGE COMPETITION 1   Judge: Robin Claydon DPAGB LRPS BPE2 (EAF)

17    MAKING THE CONNECTION   Colin Southgate FRPS DPAGB (CACC)

24    ANTARCTICA  Dr. Susie Grant from the British Antarctic Survey

MARCH

2     THE THEORY AND PRACTICE OF CLOSE-UP PHOTOGRAPHY   Peter Warne

9     ANNUAL GENERAL MEETING   Followed by wine and nibbles

15    ANNUAL EXHIBITION   until 29th March at the Galleria, Hatfield, AL10 9TF

16    PRINT COMPETITION 2   Judge: Dr Julie Hutson ARPS DPAGB (EAF)

23    COMPOSE YOURSELF   Jonathan Vaines LRPS CPAGB (EAF)

30    THE CREATIVE SIDE OF ME   Malcolm Bumstead

APRIL

6     OAKMERE CUP (MONOCHROME PRINTS)   Judge : Chris Forster DPAGB FBPE MFIAP (CACC)

13    EASTER MONDAY

20    ON TOP OF THE WORLD    David Steel DPAGB (EAF)

27    PROJECTED IMAGE COMPETITION 2    Judge: Lloyd Moore CPAGB BPE3 (CACC)

MAY

2     EAF EXHIBITION until 17th at Wingfield Barns, IP21 5RA   Closed both Mondays and Tuesdays

4     NO MEETING

6     BARNET & FINCHLEY JUBILLE CUP EXTERNAL PDI & PRINT COMPETITION

11    LINBIRD & HAILS COLOUR CUPS    Judge: Julia Cleaver ARPS

18    PRINT COMPETITION 3    Judge: Dr. Thomas Peck (EAF)

25    BANK HOLIDAY

JUNE

1     DOUGLAS BEST CUP (THREE IMAGES ON A THEME)   Judge: Naomi Saul ARPS EFIAP DPAGB APAGB (EAF)

8     THE BLACK & WHITE PICTURE SHOW   Ron Tear ARPS MPAGB PSA3 BPE3

15    POTTERS BAR TROPHY (INTER-CLUB PROJECTED IMAGES)   Judge: Peter Prosser APAGB (CACC)

22    A SLICE OF LIFE   Dave Mason (www.davemasonimages.com)

29    PROJECTED IMAGE COMPETITION 3   Judge: Alison Jenkins DPAGB LRPS LMPA (EAF)

JULY

6      WORKSHOP & PRACTICAL EVENING

26    SOCIALLY DISTANCED OAKMERE PARK MEET  MAIN GATE 10.30AM

AUGUST

24    AN EVENING WITH PAULA & GUY DAVIES via ZOOM log in at 7.45pm

SEPTEMBER

14    MEMBERS LECTURETTES

21    PRINT COMPETITION 4 (Set subject: At Home in Isolation)   Judge: Amanda Wright (CACC)

28    OUR JOURNEY IN PRINTING   Mark Buckley-Sharp ARPS CPAGB APAGB and Judy LRPS CPAGB APAGB (CACC)

OCTOBER

5    UNDERWATER PHOTOGRAPHY   Peter Regan

12    PROJECTED IMAGE COMPETITION 4 (Set subject: Differential Focussing)   Judge: Ron Tear ARPS MPAGB PSA3 BPE3 (EAF)

17    QUIZ NIGHT    The Church Hall, St. Mary’s Church, The Walk, Potters Bar EN6 1QQ

19    WILDLIFE AND LANDSCAPES OF SCOTLAND   Dr Julie Hutson ARPS DPAGB (EAF)

26    THE RON HARVEY TROPHY (INTER-CLUB LANDSCAPE PRINTS)   Judge: Chris Palmer FRPS DPAGB APAGB EFIAP (EAF)

NOVEMBER

2     PRINT COMPETITION 5    Judge: Jonathan Vaines LRPS CPAGB (EAF)

9     3D PHOTOGRAPHY    Jeff Finegold

16    PROJECTED IMAGE COMPETITION 5     Judge: Damon Guy (CACC)

23    THE IMAGINARIUM – Reality is for people with no imagination    Gary Nicholls

30    PRINT OF THE YEAR   Judge: Colin Westgate FRPS MPAGB APAGB MFIAP (EAF)

DECEMBER

7     PROJECTED IMAGE OF THE YEAR   Judge: Micki Aston CPAGB

14    CHRISTMAS SOCIAL EVENING (start AT 7.00pm)

error: Content is protected !!